Dieta detoksyjna i sposoby na oczyszczenie organizmu

Zasadniczo detoksykacja oznacza oczyszczenie krwi. Odbywa się to poprzez usunięcie zanieczyszczeń z krwi w wątrobie, gdzie przetwarzane są toksyny w celu ich usunięcia. Organizm eliminuje również toksyny poprzez nerki, jelita, płuca, układ limfatyczny i skórę. Jednakże, gdy te systemy są zagrożone, zanieczyszczenia nie są odpowiednio filtrowane, a organizm jest narażony na negatywne skutki.

Program detoksykacji może wspomóc naturalny proces oczyszczania organizmu:

 • Odpoczynek organów poprzez post;
 • Pobudzenie wątroby do wypędzania toksyn z organizmu;
 • Promowanie eliminacji poprzez jelita, nerki i skórę;
 • Poprawa krążenia krwi; oraz
 • Uzupełnianie organizmu zdrowymi składnikami odżywczymi.
detox oczyszczenie

Co to jest detoks?

Diety detox są to zazwyczaj krótkoterminowe interwencje dietetyczne mające na celu wyeliminowanie toksyn z organizmu. Typowa dieta detox obejmuje okres postu, po którym następuje ścisła dieta z owoców, warzyw, soków owocowych i wody. Czasami detoks obejmuje również zioła, herbaty, suplementy lub lewatywy.

Diety te również sprawdzają się jako pomoc w problemach zdrowotnych, w tym otyłość, problemy trawienne, choroby autoimmunologiczne, zapalenie, alergie, wzdęcia i przewlekłe zmęczenie

Istnieje wiele rodzajów detoksów. Prawie zawsze obejmują one post, jedzenie konkretnych produktów spożywczych, unikanie szkodliwych składników i/lub przyjmowanie suplementów.

Najbardziej popularny sposób na oczyszczenie organizmu

Post przez 1-3 dni.
Picie świeżych soków owocowych i warzywnych, koktajli, wody i herbaty.
Picie tylko określonych płynów, takich jak słona woda lub sok z cytryny.
Eliminacja żywności o wysokiej zawartości metali ciężkich, zanieczyszczeń i alergenów.
Przyjmowanie suplementów lub ziół.
Unikanie wszystkich alergennych pokarmów, a następnie powolne ich ponowne wprowadzanie.
Używanie środków przeczyszczających, dwukropek czyści lub lewatywy.
Regularne ćwiczenia.
Całkowite wyeliminowanie alkoholu, kawy, papierosów i rafinowanego cukru.
Diety detoksykacyjne różnią się intensywnością i czasem trwania.

Skąd wiesz, że twój organizm potrzebuje oczyszczenia?

 • Niewyjaśnione zmęczenie
 • Ospała eliminacja
 • Podrażniona skóra
 • Alergie
 • Zakażenie niskiego stopnia
 • Puszyste oczy lub worki pod oczami.
 • Opuchlizna
 • Problemy menstruacyjne
 • Zamieszanie psychiczne

Jak rozpocząć detoksykacje?

Najpierw rozjaśnij swój ładunek toksyny. Wyeliminuj alkohol, kawę, papierosy, cukry rafinowane i tłuszcze nasycone, które działają jak toksyny w organizmie i stanowią przeszkodę w procesie zdrowienia. Ponadto, zminimalizuj stosowanie chemicznych środków czystości w gospodarstwie domowym i środków higieny osobistej (środków czyszczących, szamponów, dezodorantów i past do zębów) oraz zastąpienie naturalnych alternatyw.

Kolejną przeszkodą dla dobrego stanu zdrowia jest stres, który powoduje, że organizm uwalnia hormony stresu do organizmu. Podczas gdy te hormony mogą zapewnić „pośpiech adrenaliny”, aby wygrać wyścig lub dotrzymać terminu, w dużych ilościach tworzą toksyny i spowalniają enzymy detoksykacyjne w wątrobie. Joga, Qigong i medytacja są prostymi i skutecznymi sposobami na złagodzenie stresu poprzez zresetowanie fizycznych i psychicznych reakcji na nieunikniony stres, który przyniesie życie. Gaiam niesie maty jogi, rekwizyty i akcesoria dla początkujących joginów do zaawansowanych praktyków i siedzenia medytacyjne, aby pomóc Ci złagodzić stres.

Zasadniczo, dieta oczyszczająca organizm zawiera wiele składników odżywczych – gęste, niskocukrowe, wysokowłókniste pokarmy roślinne wraz z doskonałymi źródłami białka i zdrowego tłuszczu w diecie. Wyeliminowałoby to większość przetworzonych produktów spożywczych, w tym tłuszcze zapalne, a zamiast tego skupiłoby się na całych, nieprzetworzonych, prawdziwych produktach spożywczych.Gdy tylko jest to możliwe, wybieraj ekologiczne produkty roślinne.

oczyszczanie organizmu

Który program detoksykacji jest odpowiedni dla Ciebie?

Istnieje wiele programów detoksykacji i przepisów na detoksykację, w zależności od indywidualnych potrzeb. Wiele programów działa zgodnie z siedmiodniowym harmonogramem, ponieważ, jak wyjaśnia Bennett, „oczyszczenie krwi wymaga czasu dla ciała”. Jego program obejmuje post na płynach przez dwa dni, a następnie starannie zaplanowaną pięciodniową dietę detoksykacyjną, aby umożliwić odpoczynek układu pokarmowego. Strona zaleca trzy do siedmiu dni postu na soku (pijąc tylko świeże soki owocowe i warzywne oraz wodę) jako skuteczny sposób uwalniania toksyn.

Najlepsze sposoby na oczyszczenie organizmu

Jedz świeżo i czysto.

Najważniejszą przyczyną gromadzenia się toksyn jest konsumpcja wysoko smażonej, przetworzonej, rafinowanej i pakowanej żywności. Nadmierne ilości oleju, soli i cukru działają jak toksyny i prowadzą do różnych problemów zdrowotnych w najbliższej przyszłości. Nie tylko to, że, owoce i warzywa w sprayu pestycydów mogą być równie szkodliwe dla organizmu.

Dlatego też, jeśli szukasz detoksykacji organizmu to jego niezwykle istotne, aby zmniejszyć obciążenie, które zostały umieszczone na nim raz po raz. Wybierz organiczne owoce i warzywa, a nie spożywanie fast foodów i przetworzonej żywności. Zmniejszenie zużycia oleju, soli i cukru do minimum. Pamiętaj, że ciało powie wielkie podziękowania za ten czyn.

Pij dużo wody – zacznij oczyszczanie

Jeśli musisz odtruwać swoje ciało, nie ma nic lepszego niż woda. Woda jest nie tylko niezbędna do przeżycia, ale jest równie ważna do usuwania niepożądanych toksyn, które zajmowały ogromną przestrzeń w organizmie. Upewnij się, że zużywasz co najmniej 4-5 litrów wody dziennie, aby zobaczyć wspaniałe rezultaty. Woda nie tylko skutecznie usuwa zanieczyszczenia, ale pomaga w utracie wagi, oferuje adieu do problemów skórnych i zwiększa poziom energii do optymalnego poziomu. Alternatywnie możesz wrzucić niektóre pomarańczowe segmenty i liście mięty lub truskawki, kliny cytrynowe i liście mięty w celu przygotowania wody detoksykacyjnej.

Zacznij ćwiczyć – to pomoże Ci oczyścić organizm z toksyn

Ćwiczenie jest sposobem na powiedzenie „tak” zdrowemu ciału. Podczas ćwiczeń jest ogromne pocenie się i pocenie jest środkiem, za pomocą którego skóra eliminuje niektóre toksyny. Skóra jest zdolna do usuwania metali takich jak arsen, ołów i rtęć poprzez pot. Podobnie jak wypróżnianie i oddawanie moczu, pocenie się jest skutecznym środkiem detoksykacji. Tak więc ćwiczenia nie tylko pomogą Ci zachować dobrą kondycję i zdrowie, ale także pomogą Ci pozbyć się niepożądanych toksyn.Można łatwo wykonywać kule, przednie deski, przysiady, pompki i przednie wypady w domu. Więc wstawaj i ruszaj

Spróbuj postu żeby oczyścić organizm

Jedz owoce i warzywa przez jeden dzień lub dwa.
Można pościć przez około dzień lub dwa i spożywać tylko świeże owoce i warzywa zamiast ciężkich posiłków. To na pewno da twojemu układowi trawiennemu bardzo potrzebną przerwę i pomoże w odpowiednim odmłodzeniu. Będziesz zadowolony, aby zobaczyć efekty owoców i warzyw szybko, jak to nie tylko sprawia, że czujesz się lekki, ale zapewni wystarczający odpoczynek do jelita.

Idź na zielony, oczyszczający koktail

Gładkie są nie tylko smaczne, ale również bardzo odżywcze. Gładkie mogą być przyrządzane przy użyciu zielonych warzyw liściastych, takich jak szpinak i jarmuż, lub też można dodać do szklanki napoju bogatego w antyoksydanty ogórki, sałatę, buraki, marchew, jabłka, banany i truskawki. Spróbuj zjeść go na śniadanie lub jako napój późno wieczorny i poczuj się odświeżony. To ćwiczenie nie tylko podniesie poziom Twojej odporności, ale również skutecznie pomoże Ci w procesie detoksykacji.

Błonnik oczyści jelita

Jedz dużo błonnika, w tym brązowy ryż i organicznie uprawiane świeże owoce i warzywa. Buraki, rzodkiewki, karczochy, kapusta, brokuły, spirulina, chlorella i wodorosty morskie to doskonałe produkty detoksykacyjne.

Oczyść wątrobe

Oczyść i chroń wątrobę, przyjmując zioła takie jak korzeń mniszka, łopian i oset mleczny oraz pijąc zieloną herbatę. Weź witaminę C, która pomaga organizmowi produkować glutation, związek wątroby, który odjeżdża z toksynami. Wyeliminuj spożywanie alkoholu.

Oczyszczanie hydroterapią

Ćwicz hydroterapię, biorąc bardzo gorący prysznic przez pięć minut, pozwalając wodzie płynąć na plecach. Następnie należy stosować zimną wodę przez 30 sekund. Zrób to trzy razy, a następnie połóż się spać przez 30 minut.

naturalne oczyszczanie

Najlepsza żywność do naturalnej detoksykacji

Tłuszcze i oleje

Naturalne tłuszcze i oleje, takie jak oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ekstra i organiczny olej kokosowy, dostarczają energii do procesów detoksykacji i biotransformacji.

Orzechy i nasiona

Spróbuj migdałów, nasion słonecznika, orzechów włoskich i nasion lnu, aby uzyskać zdrową przekąskę. Orzechy i nasiona są doskonałym źródłem błonnika, który wspomaga prawidłowe wydalanie i eliminację.

Białka

Białko ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania dwóch głównych dróg detoksykacji wewnątrz komórek wątroby – zwanych drogami detoksykacji fazy 1 i fazy 2. Wybierz organiczną wołowinę karmioną trawą i dzikie owoce morza.

Jarzyny strączkowe

Fasola, soczewica i inne rośliny strączkowe są dobrym źródłem rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego włókna, jak również różnych prekursorów aminokwasów.

Owoce

Owoce zawierają szeroką gamę fitonutrientów, takich jak beta-karoten, luteina i antocyjany, które mają ochronne właściwości przeciwutleniające. Są one również dobrym źródłem rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego włókna i mają wysoką zawartość wody.

Warzywa

Wśród składników odżywczych, warzywa niekrobiowe dostarczają wielu różnych fitochemikaliów i błonnika.