Żylaki – objawy, leczenie, przyczyny powstawania, diagnoza, powikłania

Żylaki są to skręcone, powiększone żyły. Wszelkie żyły powierzchowne mogą stać się żylaki, ale żyły najczęściej dotknięte są te w nogach. To dlatego, że stanie i chodzenie w pionie zwiększa ciśnienie w żyłach dolnej części ciała. Dla wielu ludzi, żylaki i pajączki – powszechna, łagodna odmiana żylaków – są po prostu kosmetycznym problemem. Dla innych ludzi, żylaki mogą powodować ból i dyskomfort. Czasami żylaki prowadzą do poważniejszych problemów.

Leczenie może obejmować środki samoopieki lub procedury wykonywane przez lekarza, aby zamknąć lub usunąć żyły.

Haluksy – rodzaje, objawy, przyczyny, metody leczenia

Żylaki – objawy

żylaki objawy
 • Żyły, które są ciemnofioletowe lub niebieskie w kolorze
 • Żyły, które wydają się skręcone i wybrzuszone; często są jak sznurki na nogach.
 • Obolałe lub ciężkie uczucie w nogach.
 • Płonące, pulsujące, skurcze mięśni i obrzęk podudzi
 • Pogorszony ból po długim siedzeniu lub staniu przez dłuższy czas
 • Swędzenie wokół jednej lub więcej twoich żył.
 • Przebarwienia skóry wokół żylaków.
 • Pajączki są podobne do żylaków, ale są mniejsze. Pajączki znajdują się bliżej powierzchni skóry i często są czerwone lub niebieskie.

Pajączki występują na nogach, ale można je również znaleźć na twarzy. Różnią się one wielkością i często wyglądają jak sieć pająka.

Przyczyny powstawania żylaków

Żyły mają zawory jednokierunkowe, dzięki czemu krew może przemieszczać się tylko w jednym kierunku. Jeśli ściany żyły staną się rozciągnięte i mniej elastyczne (elastyczne), zawory mogą stać się słabsze. Osłabiony zawór może pozwolić, aby krew wyciekała do tyłu i ostatecznie wypłynęła w przeciwnym kierunku. Kiedy to nastąpi, krew może gromadzić się w żyle (żyłach), które następnie stają się powiększone i opuchnięte.

Słabe lub uszkodzone zawory mogą prowadzić do żylaków. Tętnice przenoszą krew z serca do reszty tkanek, a żyły zwracają krew z reszty ciała do serca, dzięki czemu krew może być ponownie wprowadzona do obiegu. Aby powrócić krew do serca, żyły w nogach muszą działać przeciwko grawitacji. Skurcze mięśni w dolnej części nóg działają jak pompy, a elastyczne ściany żył pomagają w powrocie krwi do serca. Małe zawory w żyłach otwarte jak krew płynie w kierunku serca, a następnie blisko, aby zatrzymać przepływ krwi z tyłu. Jeśli te zawory są słabe lub uszkodzone, krew może płynąć do tyłu i basen w żyle, powodując, że żyły się rozciągnąć lub skręcać.

Żyły najdalej od serca są najczęściej dotknięte, takie jak te w nogach. Dzieje się tak, ponieważ grawitacja utrudnia przepływ krwi z powrotem do serca. Każdy warunek, który wywiera nacisk na brzuch ma potencjał, aby spowodować żylaki; na przykład, ciąży, zaparcia i, w rzadkich przypadkach, nowotwory.

Czynniki ryzyka

Wiek – ryzyko żylaków wzrasta wraz z wiekiem. Starzenie się powoduje zużycie zaworów w żyłach, które pomagają regulować przepływ krwi. Ostatecznie, że zużycie powoduje, że zawory pozwalają trochę krwi do przepływu z powrotem do żył, gdzie zbiera się zamiast płynąć do serca.

Płeć – kobiety są bardziej prawdopodobne, aby rozwijać warunek. Zmiany hormonalne w czasie ciąży, premenstruacji lub menopauzy mogą być czynnikiem, ponieważ żeńskie hormony mają tendencję do rozluźnienia ścian żył. Terapie hormonalne, takie jak pigułki antykoncepcyjne, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia żylaków.

Ciąża – podczas ciąży, objętość krwi w organizmie wzrasta. Ta zmiana wspiera płodu rosnące, ale również może produkować niefortunny efekt uboczny – powiększone żyły w nogach. Zmiany hormonalne podczas ciąży mogą również odgrywać pewną rolę.

Historia rodziny – jeśli inni członkowie rodziny mieli żylaki, jest większa szansa, że ty też.

Otyłość. Nadwaga wywiera dodatkowy nacisk na Twoje żyły.

Stanie lub siedzenie przez dłuższy czas – twoja krew nie przepływa tak dobrze, jeśli jesteś w tej samej pozycji przez długi czas.

żylaki leczenie

Leczenie

Jeśli pacjent nie ma objawów lub dyskomfortu i nie przeszkadza mu widok żylaków, leczenie może nie być konieczne. Jednakże, jeśli istnieją objawy, leczenie może być wymagane w celu zmniejszenia bólu lub dyskomfortu, adres komplikacji, takich jak wrzody nóg, przebarwienia skóry lub obrzęk. Niektórzy pacjenci mogą również chcieć leczenia z powodów kosmetycznych – chcą pozbyć się „brzydkich” żylaków.

Pończochy pomocnicze


Najbardziej konserwatywne podejście polega po prostu na noszeniu odpowiednio dopasowanego węża podporowego, zwłaszcza gdy żyły wywołują bolesne lub niewygodne objawy. Pończochy te można zazwyczaj nabyć w każdym sklepie z materiałami chirurgicznymi i w niektórych aptekach. Są one w poniżej kolana, nad kolanem, nad kolanem, i rajstopy style.

Chirurgia


Jeśli żylaki są duże, mogą wymagać usunięcia chirurgicznego. Zazwyczaj odbywa się to pod znieczuleniem ogólnym. W większości przypadków, pacjent może wrócić do domu tego samego dnia – jeśli operacja jest wymagana na obu nogach, mogą potrzebować spędzić jedną noc w szpitalu.

Leczenie laserowe


Jest to procedura, w której małe włókno laserowe jest wprowadzane do żyły. Impulsy światła laserowego są dostarczane do wnętrza żyły, co powoduje jej zapadanie się. Zabieg wykonywany jest jako ambulatoryjny w znieczuleniu miejscowym. Zabiegi laserowe są często stosowane w celu zamknięcia mniejszych żył, a także żył pajączków. Silne wybuchy światła są stosowane do żyły, która stopniowo zanika i znika.

Ligacja i rozbiórka


Wykonuje się dwa nacięcia, jedno w pobliżu pachwiny pacjenta w górnej części docelowej żyły, a drugie w dół nogi, na kostce lub kolanie. Szczyt żyły jest związany i zapieczętowany. Cienki, elastyczny drut jest przewlekany przez dolną część żyły, a następnie wyciągany, biorąc żyłę z nią. Procedura ta zazwyczaj nie wymaga pobytu w szpitalu. Ligacja i rozebranie może czasami skutkować siniakami, krwawieniem i bólem. W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić zakrzepica żył głębokich. Po zabiegu większość pacjentów potrzebuje 1-3 tygodni na powrót do zdrowia przed powrotem do pracy i innych normalnych obowiązków. W czasie rekonwalescencji noszone są pończochy uciskowe.

Scleroterapia


Substancja chemiczna jest wstrzykiwana do małych i średnich żylaków, które pozostawiają blizny i zamykają je. Kilka tygodni później powinny one zniknąć. Żylak może wymagać wstrzyknięcia więcej niż jeden raz.

Okluzja o częstotliwości radiowej


Do żyły wprowadza się mały cewnik. Cewnik dostarcza energię o częstotliwości radiowej do ściany żyły, powodując jej nagrzanie, zawalenie się i szczelne zamknięcie. Procedura jest zazwyczaj wykonywana w warunkach ambulatoryjnych lub biurowych, czasami w znieczuleniu miejscowym.

Powikłania

Wrzody – bólowe wrzody mogą tworzyć się na skórze w pobliżu żylaków, szczególnie w pobliżu kostek. Przebarwione miejsce na skórze zwykle zaczyna się przed wrzodami. Skontaktuj się z lekarzem natychmiast, jeśli podejrzewasz, że rozwinąłeś wrzód.

Zakrzepy krwi – czasami, żyły głęboko w nogach stają się powiększone. W takich przypadkach dotknięta noga może stać się bolesna i obrzęknąć. Każdy uporczywy ból lub opuchlizna nóg wymaga opieki medycznej, ponieważ może wskazywać na zakrzep krwi – stan znany medycznie jako zakrzepica.

Krwawienie – Czasami żyły bardzo blisko skóry mogą pęknąć. Zwykle powoduje to jedynie niewielkie krwawienie. Jednak każde krwawienie wymaga pomocy lekarskiej.

żylaki zapobieganie

Zapobieganie

Nie da się całkowicie zapobiec żylakom. Ale poprawa krążenia i napięcia mięśni może zmniejszyć ryzyko rozwoju żylaków lub uzyskania dodatkowych. Te same środki można podjąć w celu leczenia dyskomfortu z żylaków w domu może pomóc zapobiec żylaki, w tym:

 • Ćwiczenia, nawet spacer jest dobrym ćwiczeniem i może pomóc mięśniom zmusić krew z głębszego układu żył.
 • Obserwowanie swojej wagi – Jeśli osoba ma nadwagę, spróbuj schudnąć. Jedz zdrową dietę o wysokiej zawartości błonnika i niskiej zawartości tłuszczu i soli może pomóc.
 • Jedzenie diety o wysokiej zawartości błonnika i niskiej zawartości soli.
 • Unikanie wysokich obcasów
 • Noś pończochy uciskowe (takie jak wąż TED lub pończochy Jobst). Kluczem jest, aby umieścić je na rano przed chodzeniem wokół i przed żyły stają się bardziej opuchnięte. Jeśli osoba próbuje ich używać i doświadcza nasilającego się bólu, zwłaszcza po chodzeniu, usuń je i skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia. Osoba może mieć problemy z dopływem krwi do nóg (dopływ tlenu do tętnic).
 • Podnoszenie nóg – Podnieś nogi tak bardzo, jak to możliwe. Jeśli osoba może zrobić półgodzinne przerwy w ciągu dnia, aby odpocząć, zrób to. Ważne jest, aby podnieść nogi powyżej poziomu serca, aby uzyskać maksymalny efekt, i to na około pół godziny za każdym razem.
 • Regularna zmiana pozycji siedzącej lub stojącej, nie krzyżuj nóg podczas siedzenia.

Diagnoza żylaków

Rozpoznanie żylaków jest stosunkowo łatwym zadaniem. Są one łatwe do zidentyfikowania tylko przez ich charakterystyczny wygląd na badaniu fizycznym. Specjalista opieki zdrowotnej najprawdopodobniej podejmie dokładną historię choroby i badania patrząc nie tylko na zakres żylaków pacjenta, ale także na potencjalne czynniki ryzyka.cMoże on lub ona zrobić jeden z kilku prostych testów opasek uciskowych w celu zidentyfikowania punktów odwrotnego przepływu krwi. Najprostszy test wykorzystuje tylko mankiet do pomiaru ciśnienia krwi. Testy krwi (laboratoryjne) nie są pomocne w diagnozowaniu żylaków.

Badanie fizyczne, głównie wizualne, przez lekarza zadecyduje, czy pacjent ma żylaki, czy nie. Pacjent zostanie poproszony o stanie, podczas gdy lekarz sprawdza oznaki obrzęku. Dalsze postępowanie po rozpoznaniu żylaków jest na ogół konieczne tylko wtedy, gdy osoba rozważa operację lub skleroterapię. W przeciwnym razie, kontynuacja z pracownikiem służby zdrowia tylko wtedy, gdy wystąpią poważne lub pogarszające się objawy.

Następujące badania diagnostyczne są czasami zamawiane:

Test dopplerowski: Badanie ultrasonograficzne w celu sprawdzenia kierunku przepływu krwi w żyłach. Badanie to sprawdza również, czy nie ma skrzepów krwi lub przeszkód w żyłach.
Badanie ultrasonograficzne w technologii Color duplex: Zapewnia to kolorowe obrazy struktury żył, co pomaga lekarzowi zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości. Może również mierzyć prędkość przepływu krwi.
Pacjent może być również pytany o objawy. W niektórych przypadkach lekarz może skierować pacjenta do specjalisty ds. naczyń krwionośnych.

żylaki diagnoza

5 Pytania do lekarza na temat żylaków

 • Jakie są możliwości leczenia żylaków?
 • Jak pomocne są pończochy węża w zapobieganiu lub leczeniu żylaków? Jak długo te pończochy muszą być noszone?
 • Jak długo trzeba nosić pończochy?
 • Jakie leki, jeśli w ogóle, są dostępne w leczeniu żylaków?
 • Jakie środki ostrożności należy podjąć w czasie ciąży?

Prognoza

Żylaki, które osoba ma same nie odejdą, chyba że leczone, takie jak skleroterapia lub ligacja. Czasami żyły mogą wydawać się bardziej widoczne, tak jak w ciepłą pogodę. Jednak, gdy już się pojawią, nie odejdą na własną rękę.

Kluczem jest profilaktyka. Im wcześniej osoba rozpoczyna modyfikacje stylu życia, tym większe szanse na zapobieganie nowym żylakom od tworzenia. W niektórych przypadkach, żylaki mogą być jednym z etapów w kontinuum chronicznego słabego funkcjonowania żył.

Niektórzy ludzie mogą przejść od braku objawów, do rozwoju żylaków, a następnie do problemów z obrzękiem nóg, a wreszcie do wrzodów spowodowanych przez stagnację przepływu krwi. Niewielka liczba tych osób będzie miała zakrzepy żył głębokich jako przyczyna ich oznak i objawów, ale większość z nich nie będzie. Bardziej poważne problemy, takie jak wrzody skóry, wydają się być bardzo trudne do zapobieżenia całkowicie. Gdy te wrzody występują, są one bardzo trudne do wyleczenia. Nawet po ich usunięciu wrzody te nawracają.

Zakrzep w żyłach głębokich ma potencjał, by podróżować przez krwioobieg i przebywać w płucach. Nazywa się to zatorowością płucną. Zator płucny nie występuje w żylakach. Zator płucny może zagrażać życiu, ponieważ skrzep może zakłócić krążenie krwi. Częstymi objawami zatorowości płucnej są ból w klatce piersiowej i duszność.

Polecane na żylaki: Varius, Varicolen, VaryDex