Operacja plastyczna nosa (rynoplastyka), czyli zabieg chirurgii estetycznej, którego celem jest poprawa kształtu lub funkcjonalności narządu węchu, to procedura odmieniająca nie tylko wygląd, ale i życie pacjenta! Najczęstszym powodem wykonywania plastyki nosa są względy estetyczne. Bardzo często korektę nosa wykonuje się również ze względu na skrzywioną przegrodę nosową. Czego można spodziewać się po zabiegu plastyki nosa?
Plastyka nosa – zabieg dla świadomych osób
Decydując się na chirurgiczną plastykę nosa, warto zdawać sobie sprawę, że osiągnięcie zakładanych efektów nie zawsze jest możliwe w pełni, zwłaszcza jeśli oczekiwania są zbyt wygórowane. Operacja plastyczna nosa nie polega na upodobnieniu się do znanej gwiazdy, ale na przywróceniu estetycznego wyglądu nosa. Jak zauważają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, jeśli decyzja o plastyce nosa podjęta jest świadomie, wówczas zabieg daje wiele korzyści, zwłaszcza dotyczących poprawy wyglądu i odzyskania komfortu psychicznego. Niejednokrotnie osiągnięte rezultaty redukują również inne dolegliwości, np. trudności w oddychaniu, częste infekcje czy chrapanie wynikające z nieprawidłowej budowy anatomicznej przegrody nosowej.
Operacja plastyczna nosa – zakres zabiegu
Plastyka nosa wykonywana jest różnymi metodami. Wszystko zależy od problemów, z jakimi zmaga się pacjent. Operacja plastyczna obejmuje część chrzęstną lub kostną:
- korekcja nosa polegająca na ingerencji w część kostną ma na celu zniwelowanie takich defektów, jak przerośnięte skrzydełka, zbyt duży, zadarty, opadnięty lub zniekształcony czubek nosa;
- plastyka nosa w części kostnej konieczna jest w przypadku modelowania górnej części nosa i nadawania mu nowego kształtu – można w ten sposób zlikwidować garb, zmniejszyć lub zwęzić nos, a także go wyprostować.
W niektórych przypadkach wykonuje się też wypełnienie ubytków tkanki kostnej lub chrzęstnej poprzez autoprzeszczep lub wprowadzenie implantu. Niezależnie od wybranej metody plastyki nosa, zabieg zazwyczaj wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (narkoza) pod okiem anestezjologa. Cięcia przebiegają najczęściej wewnątrz nosa, niekiedy w mało widocznej części zewnętrznej (za skrzydełkami nozdrzy). Lekarz usuwa nadmiar skóry, chrząstki lub kości. Następnie umiejętnie modeluje nos nadając mu zgrabniejszy kształt. W zależności od stopnia dokonywanej korekty zakłada się szwy wewnętrzne lub zewnętrzne oraz gips usztywniający nos.
Rekonwalescencja i ostateczne efekty korekty nosa
Plastyka nosa to zabieg złożony oraz inwazyjny. Zazwyczaj wymaga jednodniowego pobytu w klinice. Przez pierwsze dwie doby w nosie znajdują się opatrunki, które uniemożliwiają oddychanie przez nos. Po 2-3 dniach usuwane są setony i możliwe jest swobodne oddychanie. Zdjęcie szwów następuje po około 4-7 dniach. Gips natomiast zdejmuje się po około 10 dniach od operacji. Po zdjęciu gipsu pacjent otrzymuje dokładne instrukcje postępowania od chirurga. Plastyka nosa to poważna ingerencja w kości i chrząstki twarzoczaszki, dlatego po zabiegu opuchnięta jest cała twarz, a często pojawiają się też zasinienia pod oczami. Opuchlizna z nosa zwykle znika dopiero po 2-3 tygodniach. Czasem lekki obrzęk utrzymuje się przez kilka miesięcy. Po zabiegu można też odczuwać ból, który zaleca się łagodzić zwykłymi środkami przeciwbólowymi. Dolegliwości bólowe ustępują po kilku dniach lub tygodniach. Intensywność skutków ubocznych zależy od rozległości zabiegu oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Ostatnia wizyta kontrolna odbywa się najczęściej około pół roku po zabiegu, wtedy możliwa jest już ocena końcowych efektów.
Dowiedz się więcej na temat chirurgicznej korekcji nosa: https://klinikamiracki.pl/chirurgia-plastyczna/plastyka-nosa/