
Ostroga to zwapnienie pięty powstałe w wyniku nadmiernego i ciągłego rozciągania powięzi roślinnej. Uraz ten powoduje ból i stan zapalny w okolicy, a także trudności w normalnym ułożeniu pięty. Ożywienie jest zazwyczaj spowodowane szczególnie wysklepioną stopą, nadwagą, nieodpowiednim obuwiem lub ciągłą niewłaściwą postawą w pozycji stojącej.
Rokowanie w sprawie choroby
Spis Treści
Jeśli choroba nie jest leczona w odpowiednim czasie, może stać się przewlekła, powodując bardzo bolesny i trudny obraz kliniczny.
Objawy ostrogi piętowej
Najczęstszym objawem jest ból wewnątrz pięty i użądlenia, które pojawiają się, gdy stopa jest aktywna. Kiedy jesteś w spoczynku, ból ustępuje lub znika.
Diagnoza ostrogi piętowej
Badania w celu zdiagnozowania tego stanu obejmują wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu obserwacji powstawania kości w pięcie.
Jakie są przyczyny powstawania ostrogi piętowej?
Przyczyny są zazwyczaj związane z kształtem stopy. Dlatego też, jeśli osoba ma bardzo wygiętą stopę, bardziej prawdopodobne jest pojawienie się ostrogi na pięcie. Występuje również u osób z nadwagą i osób wykonujących nagłe ruchy nogami. Ponadto osoby z płaskostopiem mogą mieć zwiększone napięcie w powięzi roślinnej, co sprzyja pojawieniu się tych ostrogi.
Czy można temu zapobiec?
Zapobiegając zapaleniu powięzi roślinnej, można zapobiec tworzeniu się ostrogi skórnej. Aby to osiągnąć, konieczne jest przeprowadzenie rygorystycznej analizy śladu stopy i roślinności. Jeśli występują jakieś anomalie, konieczne jest stworzenie spersonalizowanego plantaru, który może zneutralizować zaburzenia równowagi chodu i poprawić wsparcie wagi.
Zabiegi na ostrogę piętową
Leczenie polega zazwyczaj na stosowaniu wkładek ortopedycznych w celu zmniejszenia napięcia pięt, szyny nocnej, akupunktury, ćwiczeń rozciągających lub naciekania leków przeciwzapalnych, które są skuteczne w eliminacji lub redukcji bólu. Jeśli te techniki leczenia zawiodą, w ciężkich przypadkach można skorygować ostrogę za pomocą operacji.
Którego specjalistę powinienem skonsultować?
Specjalista zajmujący się leczeniem tej patologii jest specjalistą w dziedzinie fizjoterapii lub traumatologii.