Osteoporoza – objawy, przyczyny, leczenie

Osteoporoza jest często określana mianem „cichego złodzieja”, ponieważ jest to choroba, która powoli (ale nieubłaganie) eroduje kości, dotyka głównie kobiet i szczególnie wpływa na delikatny okres menopauzy.

Osteoporoza - objawy, przyczyny, leczenie

Patologia ta prowadzi do zmniejszenia zawartości składników mineralnych kości, które stają się bardziej kruche i narażają na ryzyko złamań, które występują zarówno w przypadku braku większych urazów (np. złamania kręgów), jak i upadków (np. złamanie kości udowej).

Osteoporoza - objawy, przyczyny, leczenie - Proveiner Forte tabletki – opinie – skład – cena – gdzie kupić?

Rodzaje osteoporozy

Osteoporoza jest klasyfikowana na prymitywną i wtórną.


Postać podstawowa to głównie osteoporoza pomenopauzalna i starcza, natomiast formy wtórne występują w przebiegu innych patologii (np. nadczynność przytarczyc, nadczynność tarczycy, hipogonadyzm, hiperkortyzolizm, celiakia, przewlekła niewydolność nerek, reumatoidalne zapalenie stawów, tkanka łączna), po zastosowaniu leków (np. kortyzonu) lub z powodu zaburzeń równowagi żywieniowej (dieta o niskiej zawartości wapnia, niedobór witaminy D).

W Humanitas Mater Domini, Ginekologia oferuje ścieżkę poświęconą kobietom powyżej 45 roku życia, które chcą spokojnie żyć delikatnym przejściem do menopauzy.

Prewencja


Zapobieganie osteoporozie jest możliwe przede wszystkim poprzez zrównoważoną i prawidłową dietę, bogatą w wapń i witaminę D: dlatego niezbędne jest codzienne przyjmowanie pokarmów bogatych w tę substancję, takich jak mleko i sery, suszone owoce, zboża, rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste, mięso i niebieskie ryby (sardynki i sardele). Należy również unikać alkoholu.

Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu tej chorobie. Stały wysiłek fizyczny, zwłaszcza aerobowy, sprzyja przebudowie struktury kości. Oznacza to chodzenie (chodzenie 30 minut dziennie przez trzy dni w tygodniu zmniejsza złamania o 50%), jazdę na rowerze, pływanie i taniec.

Ekspozycja na słońce pomaga również w zwalczaniu osteoporozy, ponieważ sprzyja syntezie witaminy D. Skorzystajmy więc z pięknych słonecznych dni: nie trzeba zakładać kostiumu kąpielowego, wystarczy 10-15 minut dziennie na słońcu z gołymi ramionami.

Diagnoza


Osteoporoza nie wykazuje objawów, dopóki nie pojawi się złamanie.

Wczesna diagnoza jest ważna:

  • Egzamin specjalistyczny
  • Skomputeryzowana mineralometria kości (MOC), poprzez densytometrię uzyskuje się ocenę gęstości mineralnej kości (BMD), co jest ściśle związane z ryzykiem złamania. Zgodnie z klasyfikacją kliniczną Światowej Organizacji Zdrowia wynik T pomiędzy + 2,5 DS a – 1 DS jest uznawany za prawidłowy; dla wartości pomiędzy – 1 DS a – 2,5 DS mówimy o osteoporozie, natomiast poniżej 2,5 DS stawia się rozpoznanie osteoporozy.

Zabiegi


Decyzja o terapii powinna być podjęta na podstawie indywidualnego ryzyka złamania. Stosowane są głównie bisfosfoniany i suplementacja witaminą D lub wapniem.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii należy wykluczyć wtórne formy osteoporozy.