5 pokarmów, których należy unikać w celu złagodzenia bólu stawów
Dokonywanie mądrych wyborów żywieniowych jest ważne dla każdego, zwłaszcza dla osób cierpiących na bóle stawów i stany zapalne. Według ekspertów, zrównoważona dieta powinna być bogata w żywność pochodzenia roślinnego. Ogólnie rzecz biorąc, dieta powinna składać się w 2/3 z owoców, warzyw i całych ziaren oraz w 1/3 z chudego białka i niskotłuszczowych produktów mlecznych.
Chociaż istnieją pewne pokarmy, które mogą pomóc w walce ze stanem zapalnym stawów i mięśni, istnieją inne, które mogą zaostrzyć stan zapalny, powodując ból w kolanach, ból pleców i innych części ciała. Związki zawarte w niektórych produktach spożywczych mogą powodować, że organizm wytwarza substancje chemiczne, które powodują stan zapalny i inne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, cukrzyca i otyłość.
Aby pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny w stawach i mięśniach, spróbuj wyeliminować te pokarmy z diety lub spożywać je z umiarem.
- Cukier: Niestety, cukier jest na szczycie listy produktów spożywczych, które mogą zwiększyć stan zapalny mięśni i stawów. Najwyraźniej przetworzone cukry uwalniają do organizmu substancje prozapalne, powodując dalsze zapalenia stawów.
- Kwasy tłuszczowe Omega-6: Chociaż kwasy tłuszczowe omega-6 są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu, ważne jest, aby unikać ich nadmiernego spożycia. Idealnie byłoby utrzymać zdrową równowagę kwasów tłuszczowych w diecie, ponieważ przyjmowanie ich bez nadmiaru może powodować wytwarzanie przez organizm substancji prozapalnych. Kwasy tłuszczowe Omega-6 znajdują się w następujących olejach: krokosz barwierski, kukurydza, nasiona winogron, orzechy ziemne i soja.
- Gluten: Miliony ludzi na całym świecie są wrażliwe na gluten, białko obecne w zbożach takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Wykazano, że gluten jest zapalnym pokarmem dla jelita cienkiego, który może wpływać na inne organy i tkanki, w tym stawy.
- Nadmierna ilość alkoholu: Jeśli spożywa się go oszczędnie, może być korzystny. Jednak nadmierne spożycie przyczynia się do stanów zapalnych układowych poprzez zakłócenie prawidłowej pracy jelit, a przedłużający się stan zapalny może rozprzestrzeniać się na organy i tkanki poza jelitem.
- Tłuszcze nasycone: Dieta bogata w tłuszcze nasycone nie tylko zwiększa stan zapalny, ale także ryzyko wystąpienia chorób serca. Sery i pizza należą do najbardziej popularnych źródeł tłuszczów nasyconych. Desery na bazie zbóż, produkty mięsne, makarony i produkty mleczne bogate w tłuszcze są również bogate w tłuszcze nasycone i powinny być spożywane z umiarem.