Kosmetyki naturalne – dlaczego warto je stosować?

Gdy kosmetyki naturalne zaczęły pojawiać się w sprzedaży, wiele osób podchodziło do nich z pewną dozą ostrożności. Obawiano się, że mogą być po prostu kolejną sztuczką marketingową producentów chcących zarobić więcej dzięki wykorzystaniu rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów. Sprzedaż kosmetyków naturalnych rośnie jednak z roku na rok, a to pozwala nam przypuszczać, że w grę wchodzi coś więcej niż tylko moda na bycie eko. Jakie argumenty przemawiające za stosowaniem kosmetyków naturalnych pojawiają się zatem najczęściej?

Po pierwsze – możliwość sięgania po naprawdę bezpieczne składniki

Kosmetyki naturalne mają wiele zalet. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć jednak to, że w ich skład wchodzą przede wszystkim te substancje, które nie są szkodliwe dla ludzkiej skóry. Niestety, nie można powiedzieć tego samego o tak zwanych kosmetykach konwencjonalnych, w których normą jest stosowanie składników przesuszających i zatykających pory. Osoby o cerze wrażliwej i skłonnej do alergii, mają nieprzyjemne doświadczenia z niemal każdym klasycznym kosmetykiem. Często już po czasie dowiadują się, że w jego składzie znajdowały się substancje zaburzające realizowanie przez skórę jej naturalnych funkcji. Sięgając po kosmetyki naturalne można ograniczyć tego rodzaju obawy do minimum.

Po drugie – mniejsze ryzyko skutków ubocznych

Mówienie o tym, że kosmetyki naturalne są wolne od skutków ubocznych, jest sporym nadużyciem i jako takie nie powinno być praktykowane. Nie wszystkie są przecież hypoalergiczne, a szereg naturalnych składników uczula. Warto jednak podkreślić, że ich stosowanie to zawsze mniejsze ryzyko nie tylko samej alergii, ale również tych podrażnień skóry, które mają inne niż alergiczne podłoże. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że substancje chemiczne zawarte w kosmetykach naturalnych występują jedynie w niewielkich ilościach. Co więcej, w niektórych kosmetykach nie ma ich wcale.

Po trzecie – prosty skład

Im bardziej rozbudowany jest skład danego kosmetyku, tym większe jest również ryzyko, że będzie miał on niekorzystny wpływ na nasz organizm. Mając tego świadomość trudno nie docenić tego, że kosmetyki naturalne to rozwiązania charakteryzujące się prostym składem. Niektóre bazują na zaledwie czterech lub pięciu składnikach. Początkowo krótkie składy budzą wątpliwości, bo trudno uwierzyć, że posiadające je kosmetyki będą skuteczne. Z czasem można się jednak przekonać, że nie dają one najmniejszych powodów do obaw. Kosmetyki naturalne są uniwersalne, a krótki skład nie wyklucza stosowania ich na co najmniej kilka sposobów.

Po czwarte – troska o środowisko

Jak już wspomniano we wstępie, jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że zmiany, jakie zachodzą na naszej planecie są groźne. Wiemy, do jakich zniszczeń doprowadziliśmy w ostatnim stuleciu. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że oczekiwanie postaw proekologicznych nie zda się na wiele tak długo, jak długo sami nie będziemy ich propagować. Kosmetyki naturalne to przy tym nie tylko odejście od chemii, ale również szacunek do środowiska naturalnego. Ich wiodący producenci już od dawna tworzą opakowania wykorzystując surowce wtórne. Promują też rezygnację z nawozów sztucznych. Często promowana jest także ręczna produkcja kosmetyków oraz troska o godziwe zarobki dla pracowników, którzy przez lata byli wykorzystywani jako tania siła robocza.

gfcbdecfcbcdffaafaeeeedfdadcadeeaabaedbfcdeedaaddfa jpg