Jak spakować plecak na wycieczkę?

Podróże mają swoje dobre i trochę gorsze strony. Z jednej strony wspaniale jest odwiedzać nowe miejsca, z drugiej – przygotowania do wyjazdu i pakowanie wielu osobom spędzają sen z powiek. Z tego powodu przed wyjazdem warto pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach, które ułatwią pakowanie i pozwolą uniknąć związanego z nim stresu. Jak zatem spakować plecak na wycieczkę, aby mieć pewność, że wszystkie potrzebne rzeczy będą pod ręką?

korczerwiec
climbing equipment: rope trekking shoes crampons, ice tools, ice ax, ice screws, set on dark wooden background, top view. Travel concept.

Określ cel podróży

Zanim zaczniesz się pakować, czeka Cię podjęcie ważnej decyzji – w co spakować rzeczy na czas podróży. Plecak, walizka, torba? Każda z tych opcji ma swoje zalety i sprawdzi się w określonych warunkach. Walizkę zabrać można ze sobą wszędzie tam, gdzie będzie możliwość wykorzystania jej kółek. Torba lub plecak to z kolei dobry i uniwersalny wybór – można bowiem zarzucić je na ramię w każdych warunkach. Jak spakować plecak na wycieczkę? Cel podróży będzie kluczowym wyznacznikiem! Jeśli wyjeżdżasz w celach służbowych i będziesz nocować w hotelu, możesz odpuścić sobie pakowanie ręczników, kapci, kosmetyków takich jak żel pod prysznic czy mydło – hotele zwykle wyposażają swoich gości w taki zestaw. Możesz więc poświęcić całe miejsce ubraniom, niezbędnemu sprzętowi elektronicznemu, kosmetykom do makijażu i dokumentom. Jeśli jednak wybierasz się np. na wakacyjny wyjazd w nieznane, plecak może okazać się najlepszym wyjściem.

Co spakować do plecaka?

Jeśli wyjeżdżasz na kemping lub w grę wchodzą długie wędrówki z plecakiem, podczas pakowania powinieneś zadbać o dwie kwestie. Po pierwsze, plecak powinien zostać spakowany tak, by w podróży niczego Ci nie zabrakło. Po drugie – musi być wygodnie i jak najlżej. Z tego powodu warto ograniczyć zajmowane w plecaku miejsce. Jak to zrobić? W zależności od warunków można zabrać ze sobą jak najmniej rzeczy i urządzać krótkie pranie w podróży. Jeśli zaś chodzi o ręczniki, dobrą opcją jest wybór takich z mikrofibry, które nie tylko znakomicie spełniają swoją funkcję, ale też zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne ręczniki.

Co oprócz odzieży i ręczników przyda się w podróży? Kosmetyki! Ich wybór należy dopasować do pory roku. Wybierając się na wycieczkę latem, warto wyposażyć się w kremy z filtrem, a także kosmetyki nawilżające i przynoszące ulgę w razie poparzeń słonecznych. Kremy z filtrem oczywiście przydadzą się także zimą, jednak o tej porze roku warto zadbać także o odpowiednio tłustą konsystencję kosmetyku, by chronić skórę przed wpływem niskich temperatur. W kosmetyczce powinien znaleźć się także żel pod prysznic – aby zminimalizować zajmowane miejsce, warto wybrać produkt wielofunkcyjny, np. żel do ciała i włosów. Jeśli podróżujesz latem, nie zapomnij spakować spreju odstraszającego komary i kleszcze, a także zestawu plastrów, które mogą przydać się w przypadku drobnych zranień lub obtarć. Warto mieć przy sobie także nawilżany papier toaletowy, który sprawdzi się nawet w ekstremalnych sytuacjach i zapewni uczucie świeżości.

W podróży nie można zapomnieć także o dokumentach takich jak dowód osobisty, paszport czy dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Dokumenty warto przed włożeniem do plecaka dodatkowo umieścić w specjalnej saszetce bądź nieprzemakalnych pokrowcach – przechowywane w plecaku wraz z kosmetykami i napojami mogą zostać zalane i zniszczone, co mogłoby przysporzyć naprawdę wielu kłopotów. Pieniądze warto z kolei podzielić na kilka mniejszych części i porozkładać po różnych miejscach plecaka, a pewną część mieć bezpośrednio przy sobie, np. w wewnętrznej kieszeni kurtki. To dobre rozwiązanie na wypadek ewentualnej kradzieży.