Jak dbać o delikatną skórę wokół oczu?

Na delikatnej skórze wokół oczu najszybciej widać oznaki zmęczenia, długotrwałego stresu oraz postępującego starzenia. W związku z tym wymaga ona szczególnej troski. Aby właściwie zadbać o skórę powiek, sięgaj po naturalne kosmetyki i stosuj je umiejętnie. Dzięki temu zachowasz dłużej promienne i młode spojrzenie.

Young woman applying anti-wrinkle eye cream standing behind mirror in home bathroom. Beautiful girl wearing bath towel on head portrait. Cosmetology and beauty procedure. Skin care after cleansing

Dlaczego skóra powiek wymaga szczególnej troski?

Naskórek powiek jest aż czterokrotnie cieńszy niż ten na pozostałych partiach twarzy. Do tego tkanka podskórna jest luźniejsza, a gruczoły łojowe nieliczne. Wszystko to sprawia, że skóra powiek bardzo szybko się wysusza i poddaje przedwczesnemu starzeniu. W efekcie już nawet przed 30. rokiem życia pojawiają się tam tzw. kurze łapki, czyli mimiczne zmarszczki przy zewnętrznych kącikach oczu.

To jednak nie wszystkie wyzwania, jakie stawia skóra powiek. Z pewnością nie raz po nieprzespanej nocy próbowałaś ukryć pod warstwą podkładu cienie pod oczami. Niestety wraz z wiekiem defekty te utrwalają się, ponieważ nie są wynikiem braku wypoczynku, lecz wiążą się z redukcją tkanki tłuszczowej pod naskórkiem i utratą grubości samego naskórka

Na skórze powiek pojawiają się także obrzęki. Najczęściej jest to konsekwencją zastoju limfy po nocnym bezruchu. Wówczas drobne defekty urodowe samoistnie znikają wkrótce po przebudzeniu. Niestety niekiedy opuchlizna wynika ze zwiększonej kruchości włosowatych naczyń krwionośnych i zaburzonej pracy układu limfatycznego.

Jak pielęgnować skórę powiek?

Skóra wokół oczu wymaga szczególnej troski i innych metod pielęgnacyjnych niż ta na pozostałych partiach twarzy. Ze względu na tendencję do wysuszania – podstawą jest jej nawilżenie i zabezpieczenie przed niekorzystnym wpływem promieniowania UVA i UVB.

Do codziennej pielęgnacji wykorzystuj naturalny krem pod oczyAplikację preparatu połącz z delikatnym masażem wykonanym opuszkami palców. Ukierunkuj go przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a zatem od wewnętrznego kącika oka ku kącikowi zewnętrznemu pod oczami. A na górnej powiece od kącika zewnętrznego w stronę wewnętrznego. W ten sposób wspomożesz prawidłowy przepływ limfy, co zredukuje ryzyko powstawania obrzęków.

Wybieraj przy tym kremy o lekkiej konsystencji, co ułatwi ci nakładanie preparatu bez konieczności naciągania skóry. W ten sposób nie przyczynisz się do powstania mikrouszkodzeń i drobnych zmarszczek. 

Bibliografia

A Kołaczek, Pielęgnacja okolic oczu, „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2018, nr 4, s. 60–62


sprawdź krem