Grzybica skóry pospolitej, grzybica skóry stóp – zwana również grzybicą stóp atletycznych lub grzybicą pierścieniową. Jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby dermatofity. Nazwa zakażenia zwiastuje cel choroby: grzybica skóry głowy dotyka głównie sportowców i wszystkich tych, którzy stale często przebywają w zatłoczonych miejscach publicznych w gorącym, wilgotnym klimacie, idealnym miejscu do replikacji grzybów.
Przyczyny grzybicy u dzieci
Spis Treści
Grzybica stóp jest wywoływana przez infekcję wywoływaną przez dermatofity z grzybami, które atakują szklistą skórę, zwłaszcza skórę stóp; choroba ta dotyka głównie dorosłych i starszych mężczyzn, zwłaszcza gdy ich system odpornościowy jest osłabiony lub zagrożony.
Czynniki ryzyka: AIDS, zapalenie skóry, cukrzyca, choroby układu krążenia, predyspozycje genetyczne, zbyt ciasne buty.
Symptomy
Obraz kliniczny i symptomologiczny grzybicy stóp charakteryzuje się:
zaczerwienieniem skóry, łuszczeniem się skóry, hiperkeratozą, zgrubieniem paznokci, śmierdzącymi stopami, swędzeniem, pęcherzami wypełnionymi płynem na podeszwie stopy, pękaniem skóry.
Powikłania: infekcje bakteryjne
Jak zapobiegać powstawaniu grzybicy u dzieci?
Biorąc pod uwagę, że sportowcy są podmiotami o największym ryzyku zachorowania na grzybicę stóp. Sportowcy powinni zawsze przestrzegać kilku prostych zasad higieny i zachowania przed i po treningu, aby zapobiec infekcji. Dla przykładu, niezbędna jest skrupulatna i codzienna higiena stóp. Podobnie jak suszenie podeszwy stopy i przestrzeni międzypalcowych: wilgotność jest w rzeczywistości idealną glebą do rozmnażania się patogenów. Higiena odzieży i obuwia jest również jedną z najważniejszych zasad profilaktyki (zapobiegania) grzybicy stóp: zaleca się również stosowanie substancji antyseptycznych (np. sprayu) w butach, skarpetkach i bezpośrednio na stopach, aby zapewnić lepszą dezynfekcję.
Gdy te zasady nie są wystarczające, grzybice mogą wpływać na stopę i powodować uszkodzenia: powierzchowne infekcje grzybicze na ogół reagują pozytywnie na miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybiczych. W przypadku szczególnie ciężkich zakażeń, leczenie miejscowe może okazać się nieskuteczne i niewystarczające do usunięcia grzybów. Więc do wyleczenia grzybicy stóp; w tym przypadku zaleca się wykonanie doustnego cyklu antybiotykowego.
Leczenie u dziecka
Poniżej przedstawiamy klasy leków najczęściej stosowanych w terapii przeciwgrzybiczej oraz kilka przykładów specjalizacji farmakologicznych; to do lekarza należy wybór najbardziej odpowiedniego składnika aktywnego i dawki dla pacjenta, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, stanu zdrowia pacjenta i jego reakcji na leczenie:
Lokalne stosowanie leków przeciwgrzybiczych w leczeniu grzybicy stóp: leki te, w większości należące do klasy imidazoli. Mogą wywoływać reakcje alergiczne lub nadwrażliwość: zawsze przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem. Zaleca się dokładne umycie rąk po zastosowaniu kremów lub maści o działaniu przeciwgrzybiczym. Kontakt tych produktów z oczami może powodować podrażnienia i pieczenie. W przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych po zastosowaniu u poszkodowanego, należy przerwać terapię i zmienić składnik aktywny.
Doustne leki przeciwgrzybicze w leczeniu grzybicy stóp: wskazane w przypadku niepowodzenia zlokalizowanej terapii przeciwgrzybiczej. Leki te działają na ogół w krótkim czasie (2-3 dni), z oczywistymi korzyściami. Zaleca się nie przerywać terapii i kończyć cykl podawania leków, aby zapobiec nawrotom chorób.