Detox – sposoby na oczyszczenie organizmu

Germivir – opinie i gdzie kupić kapsułki w najlepszej cenie?

Co jakiś czas, zwłaszcza pod koniec sezonu, dobrze jest poświęcić się okresowi detoksykacji i oczyszczania organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem odżywiania i dobrego samopoczucia układu pokarmowego. W tym zakresie istnieją różne szkoły myślenia, metody i naturalne środki zaradcze, które można dostosować do własnych potrzeb i które opierają się głównie na konsumpcji lekkich posiłków na bazie warzyw i napojów o korzystnym działaniu.

Pokrótce przedstawiamy niektóre z najczęściej stosowanych i najbardziej rozpowszechnionych środków, które można zbadać z lekarzem i w zależności od potrzeb.

 1. Dla wątroby
 2. Do jelita
 3. Dieta półpłynna
 4. Metale ciężkie
 5. Tylko surowy
 6. Krótki post
 7. Detoksykacja ajurwedyjska
 8. Candida
 9. Przyprawy
 10. Detoxinex

 1. Dla wątroby
  Aby ułatwić funkcjonowanie i oczyszczanie wątroby, należy wzbogacić dietę o gorzkie i dzikie zioła, takie jak mniszek lekarski. Inne wskazane produkty spożywcze to marchew, seler, buraki i rozmaryn. Wśród przypraw polecamy kurkumę, kminek i curry. Jeśli chodzi o napoje, nie zaleca się picia mleka, kawy i napojów gazowanych, które należy zastąpić naturalną wodą i sokiem jabłkowym bez konserwantów i dodatku cukru.
 2. Do jelita
  Wśród substancji uznawanych za pomagające jelitom w eliminacji odpadów i wszelkich szkodliwych bakterii są ocet jabłkowy, sok z aloesu i kultury probiotyczne. Uważa się, że goździki i niektóre zioła lecznicze, takie jak bylica lekarska, tworzą wrogie środowisko dla szkodliwych bakterii w jelicie. Możliwe jest również zwrócenie się do ośrodków specjalizujących się w oczyszczaniu jelita grubego za pomocą hydroterapii.
 3. Dieta półpłynna
  Dieta półpłynna prawidłowo wykonywana z zamiarem oczyszczenia organizmu pod nadzorem lekarza może obejmować spożycie soków i wirówek ze świeżych owoców i warzyw, zup jarzynowych i puree, smoothies, oleju lnianego, nasion sezamu, pestek dyni i naturalnej wody.
 4. Metale ciężkie
  W przypadku konieczności detoksykacji z nadmiernego nagromadzenia metali ciężkich w organizmie, w tym glinu, rtęci, kadmu i ołowiu, ważną pomocą może być wybór żywności opartej na selekcji organicznych i biodynamicznych owoców, warzyw i zbóż, które nie zostały poddane działaniu pestycydów. Zazwyczaj zaleca się unikanie w jak największym stopniu żywności pochodzenia przemysłowego, ze szczególnym uwzględnieniem żywności i napojów pakowanych w pojemniki metalowe.
 5. Tylko surowy pokarm
  Wśród różnych środków do oczyszczania organizmu jest przyjmowanie tylko surowego pokarmu roślinnego na krótki okres, tak aby wspomagać aktywność układu pokarmowego. Mogą one obejmować świeże owoce i warzywa, kiełki, suszone owoce i nasiona oleiste.
 6. Krótki post
  Jest to program postu oparty na wyłącznym spożyciu soków owocowych lub warzywnych i wirówek, który może trwać od jednego do trzech dni. Dłuższe okresy postu, w zależności od potrzeb, zawsze pod specjalistycznym nadzorem. Do przyrządzania napojów zalecane są: jabłka, marchew, szpinak, gruszki, kapusta, imbir i zielone warzywa liściaste.
 7. Detoksykacja ajurwedyjska
  Tradycyjna medycyna indyjska, zwana Ajurwedą, sugeruje okresowe stosowanie diety mono-diety opartej na kuchni, unikalnego dania składającego się z fasoli mung, ryżu basmati, cebuli, czosnku, imbiru i kurkumy. Kuchnia jest uważana za doskonale zbalansowane naczynie i może pomóc ciału w procesach oczyszczania.
 8. Candida
  W przypadku drożdżaków na ogół nie zaleca się stosowania diety, która wyklucza w jak największym stopniu żywność zawierającą drożdże i inne środki spożywcze uważane za mogące sprzyjać ich namnażaniu, takie jak rafinowane mąki, cukry, soki owocowe, alkohol, suszone owoce, grzyby, ser, jogurt, ocet i sos sojowy.
 9. Przyprawy
  Istnieją pewne przyprawy i aromatyczne zioła, które są uważane za pomocne w procesach oczyszczania organizmu. Mogą być one przyjmowane codziennie w małych ilościach, z wyjątkiem szczególnych przeciwwskazań. Wśród nich znajdziemy: oregano, cynamon, kminek, imbir, koper włoski, czarny pieprz, pietruszkę, rozmaryn i kurkumę.
 10. Master Cleanse
  Jest to szczegółowy program postu, dominujący w Stanach Zjednoczonych, oparty na spożyciu soków owocowych i warzywnych, soków cytrusowych i lemoniad z dodatkiem syropu klonowego i pieprzu kajeńskiego. Dni postu są zmienne w zależności od potrzeb. Na początku i na końcu programu zwykle są fazy przejściowe. Po zakończeniu postu pokarm stały jest uzupełniany lekkimi posiłkami. Zrób-to-sam jest w tym przypadku mocno zniechęcony.