Brodawki – przyczyny, objawy, leczenie

Brodawki są spowodowane infekcją wirusową niektórych szczepów HPV (wirus brodawczaka ludzkiego); klinicznie występują jako małe hiperkeratozowe wypukłości skóry, charakteryzujące się półkulistym kształtem i żółtawo-szarawymi odcieniami. Sprawdź Detoxinex na brodawki.

Mogą one występować na dłoniach, palcach, obrysie paznokci, a także w okolicy nasadzeń, gdzie najczęściej są bolesne, jeśli są poddawane uciskowi; rzadziej występują w innych miejscach ciała, takich jak tułów, kończyny i kończyny głowowe.

Klasyfikacja brodawek


Można wyróżnić:

  • Brodawki zwykłe lub wulgarne;
  • Brodawki płaskie – mniejsze i liczne, często bezobjawowe, mogą być trudne do rozpoznania. Pojawiają się one głównie z tyłu dłoni i na twarzy;
  • Brodawki roślinne – pojawiają się na podeszwie stopy;
  • Kłykcin kończystych lub brodawek płciowych.


Jakie są przyczyny brodawek?


Brodawki są wywoływane przez infekcję wirusową, wspomaganą przez jeden z ponad siedemdziesięciu wirusów brodawczaka ludzkiego (tzw. HPV, Human Papilloma Virus); zarażenie może nastąpić poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt z brodawkami innych ludzi lub z własnymi brodawkami.

Wirus HPV pozostaje zamknięty w skórze i nie przedostaje się do krwiobiegu.

Czynniki ryzyka są następujące:

  • obecność zmian skórnych ułatwiających wnikanie wirusa;
  • osłabienie układu odpornościowego z powodu stresu, chorób wyniszczających, itp..;
  • mieszane użycie ręczników, szlafroków, butów i przedmiotów do pielęgnacji paznokci;
  • uczęszczanie do miejsc publicznych, zwłaszcza do pryszniców, basenów i siłowni otwartych dla społeczności;
  • słaba higiena skóry;
  • nadmierna ekspozycja na światło słoneczne (w tym lampy opalające) może sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Diagnoza


Specjalista jest w stanie zdiagnozować brodawki podczas badania dermatologicznego, po prostu obserwując wydaliny.


Jak leczyć brodawki?


Pomimo wielu sposobów ich leczenia, brodawki są trudne do wyeliminowania: istnieje duże ryzyko ich ponownego wystąpienia.

Ważne jest jednak, aby interweniować wcześnie, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się na inne obszary ciała.

Zabieg różni się w zależności od rodzaju brodawki, jej położenia, głębokości, ilości i zasięgu dotkniętej okolicy skóry.

Najprostsze i najbardziej bezbolesne zabiegi opierają się na zastosowaniu roztworów keratolitycznych lub kremów na bazie kwasu salicylowego, kwasu mlekowego, kwasu trójchlorooctowego i mocznika w różnych proporcjach.

Na pewno skuteczniejszą, ale nie pozbawioną bólu, jest krioterapia ciekłym azotem; technika ta wykorzystuje działanie zamrażające ciekłego azotu, który jest rozpylany bezpośrednio na brodawkę lub aplikowany za pomocą małej podkładki; metodę tę należy powtarzać co 15-20 dni, aż do całkowitego wyeliminowania brodawki.

Ze względu na wysoki odsetek trwałych blizn, obecnie tylko w skrajnych przypadkach usuwa się je za pomocą elektrokoagulacji.

Prewencja

  • unikać bezpośredniego kontaktu z brodawkami innych osób lub z własnymi (aby uniknąć samokontroli);
  • zwracać szczególną uwagę na stan higieny skóry (obecność zmian skórnych ułatwia przedostawanie się wirusów, a zdrowa, dobrze nawilżona i pozbawiona ran skóra jest bardziej odporna na atak wirusów);
  • unikać dzielenia się „ryzykiem” infekcji, takim jak ręczniki, szlafroki i środki do pielęgnacji paznokci;
  • W ścieżce basen/prysznic/siłownia należy stosować osobiste pantofle lub klapki, aby zapobiec powstawaniu brodawek roślinnych.